Winners of the 1999 Competition

 

         First Prize

 Andrew Yang        Centennial High School

         Second Prize

 Sarah Iams         Montgomery Blair High School
 

         Third Prize

 William Meyerson   Wilde Lake High School
 

 

         Honorable Mention

Nikolai Yakovenko        Eleanor Roosevelt High School        
Jacob Burnim             Montgomery Blair High School
Evan Cohen               Old Mill High School
Brian Tsang              Centennial High School
Yeuwhai Lin              Thomas S. Wootton High School
Alex Khripin             Montgomery Blair High School
Ryu Yoshida              St. Alban's High School
Daniel Martin            Montgomery Blair High School
Dmytro Taranovsky        Long Reach High School
William Pastor           Montgomery Blair High School
Nick Masiewicki          Walt Whitman High School
Brandon Cunningham       Thomas Johnson High School
Hao Ye                   Montgomery Blair High School
Rachel Scheiderman       Wilde Lake High School
Robert Cordwell          Elkridge Landing Middle School
Timothy Brierley         Centennial High School
Kenneth Thierer          Centennial High School
Adam Vitorello           St. Alban's High School
Jason Tan                Thomas S. Wootton High School
Anton Krivin             Rockville High School
Andrew Daniller          Wilde Lake High School
Michael Verbalis         Walt Whitman High School
Andrei Garcia            Severn High School
David Staudt             St. Alban's High School
Zhen Yin                 Richard Montgomery High School
Tamara Mittman           Pikesville High School
Jonah Blasiak            Thomas S. Wootton High School
Matthew Para             Rockville High School
Ian McCowan              Springbrook High School
Ariel Ginis              Yeshiva of Greater Washington
Daniel Bergman           Sidwell Friends High School
Anatoly Preygel          Montgomery Blair High School
Edward Lin               Montgomery Blair High School
Derek Leung              Walt Whitman High School
Qin Zou                  Walt Whitman High School
Benjamin Johnson         Bel Air High School
 

 

         County Winners

Andrew Yang          Howard County          Centennial HS
Sarah Iams           Montgomery County      Montgomery Blair HS
Nikolai Yakovenko    Prince George's County Eleanor Roosevelt HS
Evan Cohen           Ann Arundel County     Old Mill HS
Ryu Yoshida          Washington, DC         St. Alban's HS
Brandon Cunningham   Frederick County       Thomas Johnson HS
Tamara Mittman       Baltimore County       Pikesville HS
Benjamin Johnson     Harford County         Bel Air HS
Jason Repac          Allegany County        Fort Hill HS
Robert McDougal      Talbot County          Easton HS
Matthew Elkins       Calvert County         Calverton HS
Dustin Cogswell      Wicomico County        Parkside HS
Stephen Kamas        Washington County      St. Maria Goretti HS
Zachary Schnook      Cecil County           Elkton HS
Peter Hamilton       Carroll County         South Carroll HS
Jonathan Fields      St. Mary's County      Leonardtown HS
Adam Brenneman       Garrett County         Northern Garrett County HS