Winners of the 2000 Competition

First Prize

  Dmytro Taranovsky      Long Reach High School

Second Prize

 Minhua Zhang              Sidwell Friends High School

Third Prize

 Anatoly Preygel            Montgomery Blair High School
 
 

Honorable Mention

Nicholas Masiewicki           Walt Whitman High School
Daniel Martin                      Montgomery Blair High School
Zhen Yin                             Richard Montgomery High School
William Meyerson               Wilde Lake High School
Kenneth Thierer                 Centennial High School
Edward Lin                          Montgomery Blair High School
Rudolph Henkel                   Montgomery Blair High School
Ryan Mack                          Severn High School
Aaron Bass                         Beth Tfiloh Dahan High School
Douglas Levine                    Beth Tfiloh Dahan High School
Gene Ko                              Montgomery Blair High School
Lisa Leung                           Montgomery Blair High School
Daniel Church                      Montgomery Blair High School
William Pastor                      Montgomery Blair High School
Mark Eichenlaub                  Parkville High School
Benjamin Aisen                    Winston Churchill High School
Richard McCutchen             Montgomery Blair High School
John Shen                            Montgomery Blair High School
Yeuwhai Lin                          Thomas Wooton High School
Ryu Yoshida                         St. Alban's High School
Zhuan Pei                             Sidwell Friends High School
Joshua Chang                      Montgomery Blair High School
Zack Bassman                     Sidwell Friends High School
Alex Harn                             Montgomery Blair High School
David Benjamin                     Richard Montgomery High School
Hao Ye                                  Montgomery Blair High School
Walter Kwong                       Montgomery Blair High School
Arthur O'Dwyer                     Richard Montgomery High School

County Winners

Dmitro Taranovsky          Howard County                Long Reach HS
Minhua Zhang                 Washington, DC              Sidwell Friends HS
Anatoly Preygel               Montgomery County        Montgomery Blair HS
Ryan Mack                      Ann Arundel County        Severn HS
Aaron Bass                     Baltimore County              Beth Tfiloh Dahan HS
Richard Hutchinson         Harford County                 Bel Air HS
Matthew O'Connell           Queen Anne's County     Kent Island HS
Richard Beyma                Worcester County            Pocomoke HS
David Wolf                       Frederick County             Frederick HS
Clinton Tichnell                Calvert County                 Patuxent HS
Joseph Durbin                 Wicomico County            James Bennet HS
Ayonike Akingbade         Prince George's County   Eleanor Roosevelt HS
Mark Nostro                    Prince George's County   Eleanor Roosevelt HS
Alexander Werbos          Prince George's County   Eleanor Roosevelt HS
Matthew Horejs                Washington County         St. Maria Goretti HS
Aaron MacGray              Allegany County                Allegany HS
Ameet Rawtani                 Baltimore City                    Boys Latin School