Winners of the 2002 Competition

First Prize

  Anatoly Preygel                   Montgomery Blair High School

Second Prize

 Andrew J. Katona                Baltimore Polytechnic Institute

Third Prize

 Robert Hunter                      Montgomery Blair High School
 
 

 

Honorable Mention
Name High School
 
Clayton Davis Maret School
John Shen Montgomery Blair High School
John Byrnes St. Albans School
Randy Li Montgomery Blair High School
Patrick McKee Sidwell Friends
John Kim Montgomery Blair High School
Richard McCutchen Montgomery Blair High School
Alexander Mont Montgomery Blair High School
Jenny Ying Sidwell Friends
David Benjamin Richard Montgomery High School
Jingwen Wu Seneca Valley High School
Sung-Rok Cha Winston Churchill High School
Yuan Zhang Montgomery Blair High School
Michael Levashov Gov. Thomas Johnson High School
Gregory Howard Montgomery Blair High School
Eric Marberg Walt Whitman High School
Robert Darneille Montgomery Blair High School
Barry Revzin Richard Montgomery High School
Brian Choi Quince Orchard High School
Eric Ma Montgomery Blair High School
Julian Evans Northwest High School
Yao Yao Walter Johnson High School
Elizavetta Freinkman Sidwell Friends
Eran Kravitz Walter Johnson High School
Matthew Jordan Montgomery Blair High School
Jeremy Hoffman Montgomery Blair High School
U-Zui Li Thomas S. Wooton High School
Xiaoke Li Montgomery Blair High School
Noah Forman Montgomery Blair High School
Michael Childers Centennial High School
Mark Seifter Centennial High School
Yu Xia Eleanor Roosevelt High School
Michael Dinerstein Walt Whitman High School
Scott Klein Richard Montgomery High School
Lisa Leung Montgomery Blair High School
Daniel Levitt Towson High School

County Winners
County/City Name High School
Montgomery County
Anatoly Preygel
Montgomery Blair HS
Baltimore City
Andrew Katona
Baltimore Polytechnic HS
Washington, DC
Clayton Davis
Maret School
Frederick County
Michael Levashov
Gov. Thomas Johnson HS
Howard County
Michael Childers
Centennial HS
Prince George's County
Yu Xia
Eleanor Roosevelt HS
Baltimore County
Daniel Levitt
Towson HS
Calvert County
Robert Prior
The Calverton School
Anne Arundel County
Peter Solly
Arundel HS
Harford County
Matthew Williamson
C. Milton Wright HS
Allegany County
Christopher Knieriem
Allegany HS
Washington County
Alexander Kline
St. Maria Goretti HS
Wicomico County
Hoda Eydgahi
James M. Bennett HS