Winners of the 2012 Competition

First Prize (tie)

  Charles E. Pasternak              Montgomery Blair High School
  Samuel Zbarsky                 Montgomery Blair High School

Third Prize

  Alexander J. Smith              La Plata High School  

Honorable Mention
(alphabetic order)
Name High School
 
Aneesh Agrawal Centennial
Alexander N. Bourzutschky Montgomery Blair
Adam R. Busis Montgomery Blair
William Cai Montgomery Blair
Patrick R. Chao Montgomery Blair
Ramya A. Durvasula Montgomery Blair
Gabriel J. Grell Baltimore Polytechnic
David H. Gunby Georgetown Day
Lucian Hodor Thomas S. Wootton
Jason C. Hyun Montgomery Blair
Diwakaran Ilangovan Montgomery Blair
Raphael Kargon Baltimore Polytechnic
Suh Hyun Kim Mt. Hebron
Seung H. Lee Centennial
Alex J. Li Winston Churchill
John W. Lindsey St. Alban's
Cynthia T. Liu Montgomery Blair
Eric M. Lu Montgomery Blair
Yu Lu Richard Montgomery
Bob B. Ma Montgomery Blair
Erik A. Metz Centennial
Eric M. Neyman Montgomery Blair
Lukash R. Onyshkevych Chesapeake Science Point
Sachin Pandey Montgomery Blair
Wang Shengming St. Alban's
Jessica Shi Montgomery Blair
Gabriella R. Studt Montgomery Blair
Jingxian Wang Centennial
Michael H. Winer Montgomery Blair
Mingsheng Wu Towson
Scott Wu Montgomery Blair
Hardy Xu Montgomery Blair
Jingjing Xu Montgomery Blair
Victor Z. Xu Montgomery Blair
Wenqing Xu Montgomery Blair
Catherine S. Xue Montgomery Blair
Alexander Zhang Montgomery Blair
Dennis Zhao Montgomery Blair

County Winners
County/City Name High School
 
Baltimore City Raphael Kargon Baltimore Polytechnic
Washington, DC John W. Lindsey St. Alban's
Anne Arundel County Lukash R. Onyshkevych Chesapeake Science Point
Baltimore County Mingsheng Wu Towson
Calvert County Richard E. Henrichsen Patuxent
Charles County Alexander J. Smith La Plata
Frederick County Kundan Chintamaneni Middletown
Harford County Justin T. Nengel Aberdeen
Howard County Suh Hyun Kim Mt. Hebron
Montgomery County Charles E. Pasternak Montgomery Blair
Samuel Zbarsky Montgomery Blair
Prince George's County Dale T. Dullnig Eleanor Roosevelt
St. Mary's County Jung Yeon Kwon Saint Mary's Ryken
Washington County Yanyang Zhao Saint James
Wicomico County Xingping Li Salisbury Christian