Winners of the 2013 Competition

First Prize

  Victor Z. Xu              Montgomery Blair High School

Second Prize

  Alexander N. Bourzutschky                 Montgomery Blair High School

Third Prize

  Michael H. Winer              Montgomery Blair High School  

Honorable Mention
(alphabetic order)
Name High School
 
Adam R. Busis Montgomery Blair
Yu Chang St. Alban's
Kundan Chintamaneni Middletown
Sung H. Chong Glenelg
Matthew D. Das Sarma Montgomery Blair
Alan H. Du Montgomery Blair
Jeremy C. Du Montgomery Blair
Jeremy N. Dy Park School of Baltimore
Ruihan Guo Washington International
Yi-Zhi He Montgomery Blair
Lucian Hodor Thomas S. Wootton
Jonathan D. Huang Richard Montgomery
Suh Hyun Kim Mount Hebron
Brendan J. Lawler Poolesville
Raymond T. Lin Montgomery Blair
John W. Lindsey St. Alban's
Cynthia T. Liu Montgomery Blair
Eric M. Lu Montgomery Blair
Yu Lu Richard Montgomery
Neil W. Luo Winston Churchill
Erik A. Metz Centennial
Eric M. Neyman Montgomery Blair
Lukash R. Onyshkevych Chesapeake Science Point
Sachin Pandey Montgomery Blair
Hanmin Qian Centennial
Mason J. Rogers River Hill
Dilhan H. Salgado Takoma Park
Jessica Shi Montgomery Blair
Gabriella R. Studt Montgomery Blair
Christopher H. Summers Park School of Baltimore
Jingjing Xu Montgomery Blair
Catherine S. Xue Montgomery Blair
Dennis Yang Montgomery Blair
Justina R. Yang Yang Academy
Alexander Zhang Montgomery Blair
Daniel E. Zhang Georgetown Day
Dennis Zhao Montgomery Blair
Daniel G. Zhu Takoma Park

County Winners
County/City Name High School
 
Baltimore City Raphael Kargon Baltimore Polytechnic
Washington, DC Ruihan Guo Washington International
Anne Arundel County Lukash R. Onyshkevych Chesapeake Science Point
Baltimore County Jeremy N. Dy Park School of Baltimore
Calvert County Vincent T. Kubala Huntingtown
Carroll County John P. McAninley South Carroll
Frederick County Kundan Chintamaneni Middletown
Harford County Steven J. Nichols Aberdeen
Howard County Eric A. Metz Centennial
Mason J. Rogers River Hill
Montgomery County Victor Z. Xu Montgomery Blair
Prince George's County Boxi Chen Eleanor Roosevelt
St. Mary's County Jungyeon Kwon Saint Mary's Ryken
Washington County John A. Margrabe Boonsboro
Wicomico County Isaac Lee Salisbury Christian